ikona postu - Congressus Dietetica

Congressus Dietetica

Mimo dużej liczby prezentowanych tematów, większe zainteresowanie wywołało tylko kilka z nich. Jedną z ciekawszych prezentacji „Aktualny stan jakości żywności na polskim rynku artykułów spożywczych” w dniu pierwszym przedstawiła Dorota Balińska – Hajduk. Okazuje się, że konsumenci bardzo często wprowadzani są w błąd przez producentów, którzy podają na opakowaniu nazwę, rodzaj, skład, pochodzenie czy sposób wytwarzania danego produktu niezgodny z rzeczywistością. Kolejny temat, który wzbudził zainteresowanie – „Nowa żywność bioaktywna o zaprogramowanych właściwościach prozdrowotnych” - przedstawił Józef Korczak. Wymienił on niedoceniane do tej pory surowce bogate w aktywne składniki (m.in. warzywa kapustowate, owoce jagodowe, herbata żółta, ziele pokrzywy) oraz ich zastosowanie w takich chorobach jak: otyłość, cukrzyca typu I, nadciśnienie oraz anemia związana z nieswoistym zapaleniem jelit.

Tematy związane z onkologią nabierają coraz większego znaczenia, nowotwory stały się powszechnym problemem również w aspekcie dietetycznym dlatego uważam, że zbyt mało praktycznej wiedzy zostało nam przekazane podczas tej drugiego dnia konferencji. Jedyny wykład, który kładł duży nacisk na człowieka to „Psychologiczne aspekty pracy z pacjentem nowotworowym”, który przedstawiła Dorota Minta. Prelegentka słusznie zauważyła, że kondycja psychiczna chorego ma duży wpływ na proces zdrowienia. Natomiast chorym w okresie terminalnym powinno się zapewnić miłą, rodzinną i przede wszystkim swobodną, przepełnioną radością atmosferę.

Mam nadzieję, że V Ogólnopolska Konferencja Dietetyki okaże się bardziej przystosowana merytorycznie do potrzeb praktykujących dietetyków.